Cickafark
Közönséges cickafark, orvosi cickafark, egérfarkfű, ezerlevelűfű, pulykafű… Achilleának is hívják a görög hős után, aki ezzel gyógyított. Az őszirózsafélék családjába tartozó, legelőkön, réteken, utak mentén fordul elő. Elsősorban gyógynövényként tartjuk számon, ugyanakkor a levele jó hatású a komposztban, elősegíti az … Tovább »
Citromfű
Orvosi citromfű, citromszagú melissza, székfű… Az árvalánycsalánfélék családjába tartozik. Illata a citroméra hasonlít, ha leveleit ujjaink közt elmorzsoljuk. Nálunk vadon csak szórványosan fordul elő. Gyógynövényként nagyobb területeken, mézelőként pedig kertekben termesztik. Az ókori római író Plinius jegyzi le, hogy virágai … Tovább »
Ehető virágok: Borágó
Borvirág, báránynyelv, pirítófű, tetűvirág Földközi- tenger vidékéről származik, de megtalálható Észak- Afrikában, Irakban és egész Európában. Az ókorban már ismert növény volt, bort ízesítettek vele. Energia és ásványi anyag tartalma: Némi illóolajat, alkaloidokat, flavonoidokat, káliumot, kalciumot, szilíciumot találhatunk benne. Élelmiszerkénti … Tovább »
Ehető virágok: Büdöske
Bársonyvirág, büdös rózsa, borsola… Az őszirózsafélék családjába tartozik. A világ nagy részén elterjedt, Amerikából származik. A magyar kertekben már a 18. században megtalálható. Erős illata miatt sokáig mérgezőnek hitték. A kertészek kedvelt virága, egyrészt mert mutatós virág, másrészt mert minden … Tovább »
Kerti laboda
A laboda a disznóparajfélék családjába tartozik. Levélzöldség, mely Közép- Ázsiából származik. A középkorban gyógyhatásai miatt volt használatos, a 19. századtól főzeléknövényként emlegetik. Kertjeinkben előfordulása igen ritka, a spenótfélék kiszorították őt. Pedig saját magát veti el, így kora tavasszal már bújik. … Tovább »
Kukorica
Málé, törökbúza, tengeri… A perjefélék családjába tartozik. Európába Kolumbusz hozta be Amerikából. Az ott élő őslakosok alapvető tápláléka volt. Hozzánk Törökország felől érkezett, ezért kapta a tengeri elnevezést. A csövek színe változatos. Legelterjedtebb a sárga minden árnyalata, de találhatunk vörös, … Tovább »
Málna és málnalevél
Magyar népies neve a Dunántúl bizonyos részein: „ Boldogasszony csipkéje” A málna a rózsafélék családjába tartozik, félcserje. Ami meglepő: csonthéjas gyümölcs. Hegyvidékeken vadon termő, sok helyen termesztett. Már az ókorban is tudtak gyógyhatásáról. Bogyója lehet fehér, piros, sárga, lila, fekete. … Tovább »
Menta
Az árvacsalánfélék családjába, azon belül az ajakosvirágúak fajtájába tartozik. Görög eredetű a neve, a mitológia elmondása szerint Hádésznak az alvilág istenének, megtetszett Menthe, a nimfa. Ám Hádész asszonya, Perszephóné féltékenységében gyógynövénnyé változtatta vetélytársát. Bibliai feljegyzésekben az is áll, hogy adófizetési … Tovább »
Mikrozöldségek- mikrosaláták
Piciny növényi hajtások a mikrozöldek. Nagy előnyük, hogy otthon az ablakpárkányon lehet őket nevelni. A magocskákat földbe vetik, esetleg kókuszrostba. Folyamatosan vizes talajt kell biztosítani nekik, amit egy szórófejes öntözővel lehet a legegyszerűbben elérni. 10- 12 nap kell ahhoz, hogy … Tovább »
Rozmaring
A falusi kiskertek kedvenc növénye volt. Népdalainkban mindig a szívvel, gyakran a szerelmi bánattal hozzák összefüggésbe. „ Rozmaringnak két féle szokása: Télen-nyáron zöldellik az ága. Ha eltörik, kórójé változik. Az én szívem terád várakozik.” Az ajakosvirágúak családjába tartozik, gyógy- és … Tovább »